Zasady zachowania się w czasie burzy
W Tatrach - we czwartek 22 siepnia 2019 roku miała miejce gwałtowna burza z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi, podczas której straciło życie 5 osób - w tym dwoje dzieci - a ponad 150 osób odniosło obrażenia, niektórzy ciężkie.
Być może wielu z nich mogłoby się uratować, gdyby rozumieli specyfikę wycieczek górskich oraz znało podstawowe zasady zachowania się w czasie burzy. Jeżeli czytasz ten tekst, to znaczy, że nie jest za późno, aby poznać poniższe zasady bezpieczeństwa i - gdy uznasz ten materiał informacyjny za przydatny - rozpropagować go.
W górach, zwłaszcza wysokich - do nich zaliczają się Tatry, często zdarzają się nawałnice. Gwałtowne ulewy, opady śniegu, gęste mgły, bardzo silne wiatry oraz burze z piorunami nie są tu niczym niezwykłym. Nawet wyruszając latem w słoneczny dzień w góry należy liczyć się z załamaniem pogody i być na nie przygotowanym. Szczególnie w górach ma zastosowanie porzekadło "Jak grom z jasnego nieba".
Pioruny uderzały w tatrzańskie szczyty już tysiące razy i wiele razy zabijały wędrowców, co potwierdza również pokazana niżej notatka prasowa z Ilustrowanego Kuryera Codziennego z 17 sierpnia 1939 r.
Gór nie należy lekceważyć. Brak wiedzy o górach, lekkomyślność i brawura zgubiły już niejednego. Należy również pamiętać, że do ofiar gór należą też ratownicy, którzy zginęli niosąc pomoc, m.in. tym, którzy nie zauważyli różnicy międze spacerem na deptaku w mieście a wyjściem w góry.
18 zasad postępowania, dzięki którym przetrwasz każdą nawałnicę. Informacja przygotowana na podstawie publikacji internetowej Gazety Krakowskiej.