Fresk "Żywot i Pasja Jezusa Chrystusa" Poniższy tekst przygotowano na podstawie włoskojęzycznych i angielskojęzycznych publikacji Wikipedii na temat twórczości Gaudenzio Ferrariego, przede wszystkim dotyczących fresku "Żywot i pasja Jezusa Chrystusa" w kościele Santa Maria delle Grazie w Varallo Sesia (VC), Włochy
Gaudenzio Ferrari, włoski malarz i rzeźbiarz okresu renesansu, urodził się ok. roku 1471 w miejscowości Valduggia w prowincji Vercelli (VC) w Piemoncie i umarł w roku 1546 w Mediolanie w Lombardii. Jest najwybitniejszym mistrzem szkoły piemonckiej.
Pomnik Gaudenzio Ferrariego na Piazza Ferrari w Varallo Sesia
Pomnik Gaudenzio Ferrariego przed Kaplicą 1 "Adam i Ewa/Grzech pierworodny" na Sacro Monte di Varallo
Był prawdziwie chrześcijańskim artystą. Jest być może jedynym szesnastowiecznym malarzem, który pracował wyłącznie dla kościołów i klasztorów. Działał na obszarze Piemontu i Lombardii.
Jego najważniejsze dzieła znajdują się w Varallo, miasteczku położonym nad rzeką Sesia, ok. 66 kilometrów od Vercelli, stolicy prowincji.
Varallo Sesia, Piemont, Włochy. W lewym górnym rogu widoczny kompleks sanktuarium na Sacro Monte di Varallo
Można je tam znaleźć w kościele Santa Maria delle Grazie (NMP Łaskawej) i w sanktuarium Maria Assunta (NMP Wniebowziętej) na Sacro Monte di Varallo (Świętej Górze w Varallo). , które tworzy basilica dell'Assunta (bazylika NMP Wniebowziętej) oraz 44 kaplic dróżkowych ozdobionych freskami oraz 800 polichromowanymi figurami naturalnej wielkości z terakoty lub drewna. Gaudenzio Ferrari jest twórcą m.in. Kaplicy 5 "Przybycie Trzech Króli do Betlejem", Kaplicy 38 "Ukrzyżowanie", fresków w Kaplicy 40 "Pieta", figury Chrystusa w Kaplicy 32 "Chrystus prowadzony do Piłata", figur Archanioła Gabriela i Maryi w Kaplicy 2 "Zwiastowanie" oraz figur i fresków w Kaplicy 8 "Ofiarowanie Jezusa w Świątyni".
Majważniejszym dziełem Ferrariego jest fresk "Żywot i Pasja Jezusa Chrystusa" wykonany w roku 1513 w kościele Santa Maria delle Grazie w Varallo Sesia.
Kościół Santa Maria delle Grazie w Varallo Sesia w Piemoncie we Włoszach
Obejmuje on 21 scen od "Zwiastowania" do "Zmartwychwstania". Sceny rozmieścił artysta w trzech rzędach. W górnym rzędzie jest osiem scen, w środkowym - 6, a w dolnym - siedem. W centrum dwóch ostatnich rzędów dominuje obraz podwójnej wielkości ze sceną "Ukrzyżowania Jezusa", która przynależy do sekwencji scen w dolnym rzędzie.
Scena Ukrzyżowania na fresku Gaudenzio Ferrariego w kościele Santa Maria delle Grazie w Varallo Sesia
Gaudenzio Ferrari, fresk - 21 scen z życia Jezusa Chrystusa, kościół Santa Maria delle Grazie
Kolejność obrazów na fresku jest następująca:
- Górny rząd od lewej: Zwiastowanie NMP, Narodziny Jezusa, Pokłon Trzech Króli, Ucieczka św. Rodziny do Egiptu, Chrzest Jezusa w Jordanie, Wskrzeszenie Łazarza, Wjazd Jezusa do Jerozolimy i Ostatnia Wieczerza.
- Środkowy rząd od lewej: Jezus umywa nogi Apostołom, Modlitwa Jezusa w Ogrójcu, Pojmanie Jezusa w Ogrójcu, Jezus przed Sanhedrynem, Jezus przed Piłatem i Biczowanie Jezusa.
- Dolny rząd od lewej: Cierniem ukoronowanie Jezusa (Ecce Homo - Oto Człowiek), Dżwiganie Krzyża na Kalwarię, Jezus upada pod Krzyżem, Ukrzyżowanie Jezusa, Jezus z Krzyża zdjęty (Pieta), Zstąpienie Jezusa do piekieł i Zmartwychwstanie Jezusa.
Sceny 1-3, 9-11 na fresku Gaudenzio Ferrariego w kościele Santa Maria delle Grazie
Sceny 6-8, 12-14 na fresku Gaudenzio Ferrariego w kościele Santa Maria delle Grazie
Scena 10 Modlitwa Jezusa w Ogrójcu na fresku Gaudenzio Ferrariego w kościele Santa Maria delle Grazie
Scena 16 Dżwiganie Krzyża na Kalwarię na fresku Gaudenzio Ferrariego w kościele Santa Maria delle Grazie
Scena 19 Jezus z Krzyża zdjęty (Pieta) na fresku Gaudenzio Ferrariego w kościele Santa Maria delle Grazie