- «powiedzenie zawierające treść komiczną, pobudzające do śmiechu; anegdota, żart, kawał»
- «zdolność spostrzegania, wychwytywania śmiesznych cech, stron, zjawisk, zdarzeń i ludzi oraz przedstawiania ich w zabawny sposób»
- daw. «rozum, inteligencja; talent, spryt»
- kategoria ideowo-artystyczna określająca krytyczny, ośmieszający sposób przedstawienia rzeczywistości w utworze, polegający na celowej deformacji jej obrazu (karykatura, groteska); przejawia się w utworach o różnej przynależności gatunkowej
- obrazek o charakterze humorystycznym, w którym elementy ikoniczne współwystępują z elementami tekstowymi;
- gatunek wypowiedzi internetowej, komunikat obrazkowy zbudowany w oparciu o schemat konstrukcyjny, wykorzystujący skonwencjonalizowane elementy związane ściśle z kulturą i historią internetu.
- demotywujący obrazek, połączenie wymownego obrazka bądź zdjęcia z komentującym jego zawartość podpisem. Demotywator ma najczęściej charakter ironiczny lub cyniczny. Demotywatory są parodią plakatów motywacyjnych, których celem jest motywowanie pracowników do osiągnięcia celu.
Memy
Szczególnym wyrazem nowych czasów są e-dowcipy, w szczególności społeczno-polityczne, w postaci memów internetowych (e-memów), które tworzą dowcipne połączenie tekstu z grafiką. Zadziwia szybkość z jaką memy pojawiają się w sieci, co jest jednym z głównych powodów ich popularności. Żywotność pojedynczego mema jest z reguły krótka, jednak bywają takie, które długi czas krążą w internecie i spotykamy się z nimi ponownie po tygodniach od pierwszego kontaktu. Kreatywność internautów nie zna granic, nie tylko wciąż wymyślane są nowe memy, ale i wiele istniejących jest modyfikowanych, a potem powielanych. Zaczynają one wtedy żyć własnym życiem. Memy reprodukowane są również w prasie drukowanej. Poniżej przegląd wybranych memów.